Robert Johnson – pierwszy guitar hero

Jedyne istniejące zdjęcia naszego bohatera.

Trudno określić, który zespół metalowy jest najbardziej techniczny i brutalny, ale myślę, że w czołówce obu tych kategorii może znaleźć się amerykański Nile:

Słuchając dźwiękowej rzeźni w wykonaniu Karla Sandersa i kolegów, trudno uwierzyć, że z powstaniem takiej muzyki cokolwiek do czynienia miał gentleman ze zdjęcia powyżej. A jednak. Całej drogi od bluesa do współczesnego metalu nie ma co tu przytaczać, posłuchajcie sobie pierwszej płyty Black Sabbath i wszystko będzie jasne. A skąd wziął się blues? Od czarnych niewolników zbierających bawełnę na plantacjach w Kraju Wolności. Kiedy już zyskali część praw, zaczęli się przemieszczać i imać tzw. wolnych zawodów, np. wędrownego muzyka. Robert Johnson był jednym z nich, a blues wędrował z nim.

    Spośród podróżujących bluesmanów, wyróżniało go to, że był jednym z pierwszych, o ile nie pierwszym w ogóle, prawdziwym herosem gitary, protoplastą wszystkich Slashów, Dime’bagów, czy Janków Borysewiczów. Składały się na to: 1. Boski/diabelski talent. Wedle świadków, Robert był niewyróżniającym się grajkiem, który głównie podpatrywał starszych kolegów, gdy nagle z dnia na dzień, zaczął wymiatać (zwróćcie uwagę, że na wszystkich nagraniach, jest tylko jedna gitara). Chodziły słuchy, że pewnej nocy na rozdrożach sprzedał duszę diabłu za umiejętność gry. 2. Fajne piosenki. Wiadomo, wszystko to brudne i proste, ale na tle swoich kolegów Johnson pisał naprawdę dobre numery. Każda miała choć jeden chwytliwy motyw, który trzymał się słuchaczy jak rzep psiego ogona. No i wyśpiewywał je z takim ogniem i rozpaczą, że aż ciarki chodzą. 3. Był cool. Nawet jak na dzisiejsze czasy. Podróżował, grał na wieśle, miał swoje groupies, śpiewał o mrocznych sprawach i dobrze wyglądał w kapeluszu. 4. Ciemna strona. Każdy super bohater ma swoją. Dla Robercika były to dupy i chlanie. Obie te ciągoty doprowadziły do… 5. Niewesoły koniec. Pewnego wieczora Johnson zarwał nie do tej panny co trzeba i jej zazdrosny mąż dosypał mu strychniny do drinka. Po paru dniach mąk Robercik rozstał się z tym łez padołem. A może to Lucyfer upomniał się o swoje? Na szczęście, zanim do tego doszło, nasz bohater, zdążył zarejestrować blisko 50 nagrań (w tym podwójne podejścia do niektórych piosenek). Mimo, że miało to miejsce w drugiej połowie lat 30., prawie dwie dekady po tym jak Mamie Smith nagrała po raz pierwszych bluesową piosenkę, czarni artyści w studiu ciągle byli rzadkości. Tak czy owak, prawie 80 lat po jego śmierci, możemy słuchać twórczości Johnsona w formie różnych fajnych zbiorów. A twórczość ta od paru już lat robi na mnie duże wrażenie. Pomimo pozornej prostoty, muzyka ta niesie wielki ładunek emocji, opowiadając przy tym typowe murzyńskie historie, o tęsknota za kobietą, niezgodzie na zły los, czy strachu przed ogarami z piekieł. Wiadomo, są to standardy, ale kiedy Robercik je potępieńczo wywrzaskuje, stają się jego własnymi.
http://www.youtube.com/watch?v=3UVgH9JqSnQ

Na zakończenie parę fajnych coverów, dowodzących, że najwięksi rockmani dostrzegali magię Roberta Johnsona.

    Cream

    Red Hot Chili Peppers
http://www.youtube.com/watch?v=lqigzxs9eSM

    Led Zeppelin
http://www.youtube.com/watch?v=d1JAhFAQigY

    Rolling Stones
http://www.youtube.com/watch?v=nCvBUjJrmC4

    ps. Jeśli podoba Wam się takie granie, polecam również kolekcje nagrać Charly’ego Pattona i Sona House’a.
ps. 2. Na rynku i w sieci jest sporo różnych składanek z twórczością Roberta Johnsona, ale chyba najpełniejsza jest The Complete Recordings z 1990 roku.
ps. 3. obrazek pożyczony z http://presbyterianblues.wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Orginal wild art nature download wallpaper background photo forest birds swamp black foggy smoggy flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki Wild Nature Discover and download hight resolution pics / Pobierz moje obrazy o wysokiej rozdzielczości do swoich projektów, obrazów, tapet, plakatów, okładek, postów...

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

Longreads : The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: