Łazarz Roku Pańskiego i kwestia angielskiego

 

Gdy przeglądałem w celach korekcyjnych mój ostatni post, w pewnym momencie, obudziła się we mnie, skrywana zwykle w czasie wolnym, świadomość anglisty-amatora. Świadomość ta, wraz ze świadomością amatora ciężkiej muzyki rozpoczęły dyskurs wydobywczy, mający na celu dojście do tego, czemu po angielsku uchodzą pierdoły tak niesamowite, że głowa mała, a po naszemu już niezazbyt. Na tapetę weźmiemy sobie najpierw same nazwy zespołów,a potem jeszcze dość losowe teksty piosenek. Do dzieła zatem! 

Arcy wróg chudej Eli

Swoje rozważania rozpocznę od zespołu, który w zasadzie natchnął (w ogóle jaki jest od tego bezokolicznik? Natychać? Natchać?) mnie do całej akcji- sportretowany powyżej Lazarus A.D. Nieodłączny słownik w kombinacji ze świętą księgą twierdzą, że Lazarus to po prostu Łazarz, a A.D.= roku pańskiego. Na moje ucho, w polskiej wersji brzmi to okrutnie głupio. Wyobraźmy sobie koncert takiego bandu, kilkaset osób pod sceną wrzeszczy: Łazarz, Łazarz! Umarłego mogłoby to obudzić (no pun intended). Umarły pewnikiem by się zaczął śmiać, zamiast machać banią. Inne przykłady to np Killswitch Engage (yyy… włączona wajcha śmierci?) czy Thin Lizzy (chuda Elżbietka). Po angielsku, mimo, że same w sobie głupie, brzmią jak najbardziej wporzo, jednak po przetłumaczeniu lipa. Albo taka sytuacja- Chodźmy na koncert Arcy Wroga! – No nie wiem, ja bym wolał na Za Każdym Razem Kiedy Umieram…
Żeby nie było, że angielski tylko maskuje idiotyczne pomysły, podam przykład nazwy, którą sam chciałbym wymyślić, bo taka fajna- Spiritual Beggars (pl.= Duchowi Żebracy)- zdecydowanie ekstra, ale po polsku ciągle nie chce brzmieć.
Pewnie dlatego też, polskie bandy metalowe (i nie tylko) nazywają się po obcemu. Chlubnym wyjątkiem jest tu legendarny Kat (którego występ na tegorocznym WOŚPie, tak na marginesie, został solidnie oprotestowany. Wie ktoś czy w końcu zagrali?) Dodatkowym powodem, może być czysty marketing. Jaki Angol tudzież Niemiaszek byłby w stanie wymówić Kwasożłopy albo Szparka Dziewicy?
A jak komuś angielski nie pasi, zostaje łacina, co potwierdzają dwa Quo Vadisy- nasz i kanadyjski. Nasz był, rzecz jasna, pierwszy.

Jeśli macie jakieś dobre przykłady, piszcie w komentarzach. Ja kończę, bo noc jeszcze młoda, a darowany miód pitny czeka w loszku. Kwestia tekstów następnym razem. Dozo!

9 myśli na temat “Łazarz Roku Pańskiego i kwestia angielskiego

Dodaj własny

  1. Twój Stary jak zwykle poruszył kwestię ważką, i na me oblicze uśmiech przywołującą:) Teraz oczywiście gorączkowo rozmyślam, i pierwsze, co mi do głowy przychodzi , to hmm…. Judas Priest ( z całym szacuneczkiem:P) i Monster Magnet:D

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Kształty rzeczy w naturze Wild nature photography

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

Longreads : The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: