Złe Psy: Duma

Złe Psy to dziecko Andrzeja Nowaka, weterana polskiego rocka i metalu, założyciela legendarnego TSA. Jeśli chodzi o tzw. papiery na granie, to Nowak mógłby nimi obdzielić kilkudziesięciu innych muzyków- w kraju grał chyba ze wszystkimi znanymi i lubianymi, a do tego należy dodać parę fuszek za granicą. Jak mu wyszła nowa płyta i czy może być z niej… dumny?
Zacznę od tego co mi się podoba: rzetelne wykonanie w warstwie instrumentalnej.
Koniec.
Cała reszta jest do dupy. Produkcja, czyściutka jak tyłeczek elfiej panny, pasuje do radio-rocka, a nie kapeli motocyklistów, za jaką starają się uchodzić Złe Psy. Z drugiej strony, może to celowy zabieg, bo jeśli chodzi o kompozycje i aranżacje, to mamy tu przekrój polskiego tato-rocka z fal radiowych właśnie. Trochę bujania a’la T.Love, dęciaki w klimacie Kultu, dżemowy blues-rock itd. Jest to słabe.
Ale nawet nie zbliża się do totalnego dna warstwy tekstowej. Pół biedy kiedy podmiot liryczny opowiada uniwersalne mądrości (mimo, że czyni to w dość toporny sposób) w stylu:: “prawda zawsze zwycięży, nie bój się” albo “Wstrzymaj konia, dokąd pędzisz? Stań, wyluzuj i odpocznij”. Ktoś może spytać: “Skoro to jest pół biedy, to co jest całą?”. Spieszę z odpowiedzią- biedą totalną są piosenki z grupy patriotycznych, wyrażających miłość do ojczyzny słowami ucznia szkoły podstawowej. Same tytuły zwiastują poziom, przy którym Sabaton to arcymistrzowie subtelności i ostrego pióra: “Urodziłem się w Polsce” (“Ale jeszcze my żyjemy, Wszystkim w koło pokażemy, Jak wojować, jak wygrywać, Sprawiedliwie i gorliwie”),“Polak (Potęga istnienia)” (z wierszem “Polak mały” w refrenie, skandowanym przez, rzecz jasna, chór dziecięcy), czy największy cios pt. “Dumny z pochodzenia” (z samplami z JP2).
Te masy prostackiego patosu może nadadzą się jako soundtrack dla imprez ONR, ale dla osób, które przeczytały w życiu coś więcej niż elementarz i Krzyżaków będą ciężkie do zniesienia. A że jak już wspomniałem muzycznie też się Duma nie broni, spuśćmy na nią zasłonę milczenia.

2 myśli na temat “Złe Psy: Duma

Dodaj własny

    1. Dzięki! Czasem trzeba posłuchać takich właśnie potworków, żeby bardziej docenić dobre rzeczy i ogólnie wyrobić sobie perspektywę. Tak więc w sumie to nawet polecam.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Orginal wild art nature download wallpaper background photo forest birds swamp black foggy smoggy flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki Wild Nature Discover and download hight resolution pics / Pobierz moje obrazy o wysokiej rozdzielczości do swoich projektów, obrazów, tapet, plakatów, okładek, postów...

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

Longreads : The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: