Złe Psy: Duma

Złe Psy to dziecko Andrzeja Nowaka, weterana polskiego rocka i metalu, założyciela legendarnego TSA. Jeśli chodzi o tzw. papiery na granie, to Nowak mógłby nimi obdzielić kilkudziesięciu innych muzyków- w kraju grał chyba ze wszystkimi znanymi i lubianymi, a do tego należy dodać parę fuszek za granicą. Jak mu wyszła nowa płyta i czy może być z niej… dumny?
Zacznę od tego co mi się podoba: rzetelne wykonanie w warstwie instrumentalnej.
Koniec.
Cała reszta jest do dupy. Produkcja, czyściutka jak tyłeczek elfiej panny, pasuje do radio-rocka, a nie kapeli motocyklistów, za jaką starają się uchodzić Złe Psy. Z drugiej strony, może to celowy zabieg, bo jeśli chodzi o kompozycje i aranżacje, to mamy tu przekrój polskiego tato-rocka z fal radiowych właśnie. Trochę bujania a’la T.Love, dęciaki w klimacie Kultu, dżemowy blues-rock itd. Jest to słabe.
Ale nawet nie zbliża się do totalnego dna warstwy tekstowej. Pół biedy kiedy podmiot liryczny opowiada uniwersalne mądrości (mimo, że czyni to w dość toporny sposób) w stylu:: “prawda zawsze zwycięży, nie bój się” albo “Wstrzymaj konia, dokąd pędzisz? Stań, wyluzuj i odpocznij”. Ktoś może spytać: “Skoro to jest pół biedy, to co jest całą?”. Spieszę z odpowiedzią- biedą totalną są piosenki z grupy patriotycznych, wyrażających miłość do ojczyzny słowami ucznia szkoły podstawowej. Same tytuły zwiastują poziom, przy którym Sabaton to arcymistrzowie subtelności i ostrego pióra: “Urodziłem się w Polsce” (“Ale jeszcze my żyjemy, Wszystkim w koło pokażemy, Jak wojować, jak wygrywać, Sprawiedliwie i gorliwie”),“Polak (Potęga istnienia)” (z wierszem “Polak mały” w refrenie, skandowanym przez, rzecz jasna, chór dziecięcy), czy największy cios pt. “Dumny z pochodzenia” (z samplami z JP2).
Te masy prostackiego patosu może nadadzą się jako soundtrack dla imprez ONR, ale dla osób, które przeczytały w życiu coś więcej niż elementarz i Krzyżaków będą ciężkie do zniesienia. A że jak już wspomniałem muzycznie też się Duma nie broni, spuśćmy na nią zasłonę milczenia.

2 myśli na temat “Złe Psy: Duma

Dodaj własny

    1. Dzięki! Czasem trzeba posłuchać takich właśnie potworków, żeby bardziej docenić dobre rzeczy i ogólnie wyrobić sobie perspektywę. Tak więc w sumie to nawet polecam.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

Przystanek 59

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Irkalla. Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Orginal wild art nature download wallpaper background photo forest birds swamp black foggy smoggy flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki Wild Nature Discover and download hight resolution pics / Pobierz moje obrazy o wysokiej rozdzielczości do swoich projektów, obrazów, tapet, plakatów, okładek, postów...

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: