Warrel Dane: Shadow Work

shadow-work-w-iext53449932

Rzadko kiedy muzyka wzbudza we mnie smutek. W przypadku Shadow Work już sama myśl o warunkach powstawania płyty może przyprawić o depresję. Oto legendarny Warrel Dane, jeden z najwybitniejszych wokalistów metalowych przełomu wieków ląduje w Brazylii. Mimo imponującej, 30-letniej kariery dopiero tam znajduje muzyków chętnych do współtworzenia nowej muzyki. Nawiasem mówiąc są to ci sami ludzie, z którymi objechał świat w ramach trasy mającej celebrować kolejną rocznicę wydania Dead Heart in a Dead World Nevermore. Raczej nie odniosła ona sukcesu, skoro wg relacji autorów bloga Irkalla (Hail Satan! Działacie jeszcze?)na koncercie w bielskim klubie Rude Boy, , pijany Warrel śpiewał dla prawie pustej sali. I najprawdopodobniej właśnie przegrana z chorobą alkoholową kosztowała Dane’s życie. Zmarł we śnie równo rok temu, w domu jego brazylijskiego gitarzysty, nie doczekawszy ukończenia nagrań.

Z tego co udało się zarejestrować, południowo-amerykańscy instrumentaliści sklecili trwającą 41 minut płytę. Wydaje się, że mieli sporo do zrobienia, skoro na premierę trzeba było czekać prawie rok. I niestety to słychać. Większość piosenek brzmi, jakby była złożona z nie do końca pasujących do siebie elementów, przez co całość jest nierówna i co tu dużo mówić- słaba. Nie można się przyczepić chyba tylko do pracy instrumentalistów. Wszystko zostało zagrane nad wyraz rzetelnie i słychać, że Canarinhos są fanami Nevermore- większość piosenek to typowe dla ekipy z Seattle techniczne, thrashowe łupanie. Niestety, współtwórcom Shadow Work brak polotu Jeffa Loomisa i spółki, a ich twórczość nie porywa. Co ciekawe, najlepszym numerem tutaj jest “As Fast as the Others”, który przypomina solowy debiut Dane’a, czyli prostsze, piosenkowe wręcz granie. Refren jest tu pierwszorzędny, a i reszta ładnie płynie. Jedyną wadą, jak zresztą w przypadku wszystkich utworów tutaj, są banalne do bólu teksty.

Pozostaje jeszcze kwestia wokaliz. Mimo że Dane operuje tu zdecydowanie mniejszą skalą głosu niż w przeszłości, to i tak wydaje mi się, że jego partie zostały miejscami cyfrowo poprawione. A jak sobie obejrzałem nagrania video z ostatnich jego chwil na tej planecie, to jestem tego wręcz pewien.

Podsumowując, żałuję, że ta płyta w ogóle powstała. Wolałbym pamiętać ten głos z płyt Nevermore, solowej Praises to the War Machine, czy nawet The Year the Sun Died Sanctuary. Tutaj dostajemy dźwiękowy obraz konającego człowieka, który przegrał wszystko w walce z uzależnieniem. Taka świadomość boli w przypadku zwykłych ludzi, a co dopiero gościa współodpowiedzialnego za takie klasyki jak This Godless Endeavor i Dreaming Neon Black Nevermore, czy też Control Denied Sanctuary. Wielka szkoda, wielka strata.

Poniżej zamieszczam mini-dokument z nagrywania Shadow Work. Obejrzałem go raz i więcej nie jestem w stanie.

Rest in power, Mr Dane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Orginal wild art nature download wallpaper background photo forest birds swamp black foggy smoggy flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki Wild Nature Discover and download hight resolution pics / Pobierz moje obrazy o wysokiej rozdzielczości do swoich projektów, obrazów, tapet, plakatów, okładek, postów...

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

Longreads : The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: