A. Darski, P. Weltrowski, K. Azarewicz – Sacrum Profanum: Spowiedź Heretyka

Podchodziłem do tej pozycji ze sporymi obawami. Widziałem kiczowate trailery, żenujące fragmenty dotyczące seksualnych ekscesów na Plotku – nie zapowiadały nic dobrego. Szczęśliwie, poznane w ten sposób fragmenty są rozpuszczone w pełnym dziele, dzięki czemu i dostajemy do nich kontekst i są rozmyte w tekście. A tekst zredagowany przystępnie- dość powiedzieć, że łyknąłem całość praktycznie w dwa dni. Co do formy, to jest to wywiad rzeka, przez co wchodzi łatwiej, ale też sporo tu dygresji i ogólnie, bałaganu. To ostatnie razi szczególnie w drugiej połowie lektury, opowiadającej o późniejszej fazie życia Nergala i Behemotha, ale nie na tyle, żeby uniemożliwiało lekturę. Z fajnych rzeczy, całkiem sporo tutaj zdjęć praktycznie z całej Darskiej egzystencji: od fotek z dzieciństwa z bratem, po trasy koncertowe Pomorskiej Bestii i dokumentację choroby. Dobre jest też to, że Weltrowski z Azarewiczem zadają ciekawe, a zdarza się, że też niewygodne pytania. Udało się uniknąć nadmiernego przymilania głównemu bohaterowi.
Przejdźmy teraz do meritum, czyli o czym tak w zasadzie Nergal opowiada swoim interlokutorom i czytelnikom. Treść można podzielić w zasadzie na trzy części, wymieszane ze sobą:
1. Historia i rozwój Darskiego jako muzyka + historia Behemotha. Najciekawsze fragmenty z całej książki. Bardzo inspirujące i pokazujące, że jeśli potrafi się obrać jeden cel i uparcie do niego dążyć, wszystko jest możliwe. Nawet stworzenie w Polsce zespołu metalowego słynnego na cały świat.

2. Sprawy osobiste – jako stały czytelnik Plotka liczyłem na jakieś pikantniejsze ciekawostki dotyczące pożycia z pewną wokalistką (nie piszę którą, bo potem mój tag cloud głupio wygląda), ale i tak jest parę niezłych motywów. Acz do rozpusty znanej z biografii Slasha czy Motley Crue sporo brakuje.

3. Filozofia – to mógłby sobie darować. Książka pt. “Niezbędnik ateisty” (a przynajmniej jej obszerne fragmenty) pokazała, że o ateizmie itp. można mówić/pisać ciekawie i bez zadęcia. Jednak Darski uderza w najbardziej patetyczne tony, kreując się na wyzwoliciela Polski z okowów watykańskiej niewoli. Pretensjonalne to i mało zjadliwe.

Podsumowując, jeśli ktoś chce łatwej lektury, o historii fajnego zespołu, motywującej go/ją do pracy nad sobą – to jest w domu. Poszukiwacze guru duchowego powinni rozejrzeć się za czymś innym.

ps. na początku miałem straszne problemy z wywaleniem z głowy pełnego samouwielbienia głosu Darskiego z trailerów. Ja pierdolę, koleś chyba wali konia czytając na głos wywiady z samym sobą. Jak ktoś jeszcze nie słyszał: http://www.youtube.com/watch?v=h6QYPL4BagE
obrazek pochodzi z: http://www.pinger.pl

2 myśli na temat “A. Darski, P. Weltrowski, K. Azarewicz – Sacrum Profanum: Spowiedź Heretyka

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

Przystanek 59

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Irkalla. Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Orginal wild art nature download wallpaper background photo forest birds swamp black foggy smoggy flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki Wild Nature Discover and download hight resolution pics / Pobierz moje obrazy o wysokiej rozdzielczości do swoich projektów, obrazów, tapet, plakatów, okładek, postów...

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: