Marilyn Manson: Heaven Upside Down

Gdy Marilyn Manson był u szczytu sławy z Antichrist Superstar i Mechanical Animals miałem go totalnie w pompce. Tzn. intrygowały mnie obrazoburcze teledyski i stylówa, ale muzycznie moje zainteresowania były gdzie indziej. I w sumie przez kolejne kilkanaście lat alter ego Briana Warnera funkcjonowało w mojej świadomości jako taki coraz bardziej groteskowy dziwoląg, o którego poczynaniach dowiadywałem się głównie przy okazji kolejnych skandali. Aż przyszedł rok 2015 i płyta The Pale Emperor, która, również z racji swej odmienności od tego, co Manson prezentował wcześniej, zaskarbiła sobie moje uznanie i sympatię. Minęły dwa lata i oto wychodzi kolejny krążek, zatytułowany Heaven Upside Down.

Zanim usłyszałem pierwsze single z tej płyty, byłem bardzo ciekaw, czy Pale Emperor był jednorazowym kaprysem, czy trwalszą zmianą kierunku artystycznego Briana Warnera, kierujący jego karierę w spokojniejsze regiony, bliższe blues-rocka niż industrialnego metalu.

Niebo do góry nogami sugeruje odpowiedź zdecydowanie bliższą pierwszej opcji, acz nie do końca. Bo z jednej strony powróciły hałaśliwe gitary i syntezatory, ale nie brak też fragmentów (mi.in. gospelowe przejście w skądinąd najsłabszym „Tattooed in Reverse”, w którym Brian Warner próbuje rapować), a nawet całych piosenek, zaaranżowanych oszczędniej, w stylu Imperatora właśnie. Takie np. „Kill4Me” czy „Blood Honey” spokojnie mogłyby znaleźć się na poprzednim wydawnictwie MM. Dziwnym nie jest też, że to jedne z moich ulubionych kawałków tutaj, zaraz obok typowych Mansonów, czyli „Revelation 12”, „We Know Where You Fucking Live” i koncertowego pewniaka „Say10”. Całkiem daje radę najdłuższa na płycie i jedna z dłuższych w karierze zespołu, prawie ośmio minutowa, kojarząca się bardzo z twórczością Trenta Reznora „Saturnalia”.

Ogólnie pod względem kompozycyjnym płyta trzyma się mocno. Nie jest jednak wolna od wpadek, konkretnie dwóch. Wspomniany wyżej „Tattooed…” i irytująco pretensjonalny „Jesus Crisis” z koszmarnym tekstem. I właśnie liryki są chyba największą bolączką Heaven Upside Down. Manson ma swój styl pisania, bazujący na takich trochę głupkowatych gierkach słownych, którymi zwykle do mnie trafiał. Tutaj jednak za dużo jest poezji na odrzuconego licealistę. Dwa najjaskrawsze przykłady (z całkiem udanych skądinąd) numerów:
„If you say god, I say Satan” (ciekawe, czy to zamierzone nawiązanie do Slipknota?) i „I’m not being mean, I’m just being me” (tutaj aż zęby bolą). Właśnie dla takich tekściorów świat anglojęzyczny ma określenie „cringe-worthy”, oznaczający, że coś wywołuje w nas uczucie zażenowania. .

W podsumowaniu zarzucę klasyką i nie pozwolę by plusy ujemne przysłoniły mi plusy dodatnie. Tym bardziej, że tych drugich jest zdecydowanie więcej. Warner fajnie miesza tu motywy z różnych etapów swojej kariery, a efektem są w większości udane piosenki. Mi więcej do szczęścia nie potrzeba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Orginal wild art nature download wallpaper background photo forest birds swamp black foggy smoggy flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki Wild Nature Discover and download hight resolution pics / Pobierz moje obrazy o wysokiej rozdzielczości do swoich projektów, obrazów, tapet, plakatów, okładek, postów...

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

Longreads : The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: