Za ćmą w dym – Klub Kwadrat, Kraków – 24.11.2017.

Do Kwadratu dotarłem z godzinnym opóźnieniem, więc przepadł, podobno dobry, koncert pierwszego otwieracza w postaci sanockiego Licha.

Sacrilegium:

Sacrilegium w Kwadracie AD 2017
Sacrilegium w Kwadracie AD 2017

Kolejny support, pochodzący z Wejherowa Sacrilegium, to prawdziwi weterani sceny BM, działający z przerwami od 1994 roku. Spośród trzech widzianych przeze mnie tego wieczora zespołów, grali najbardziej tradycyjną odmianę blacku- bez udziwnień, prosto i na temat. Normalnie całkiem lubię takie granie, ale muzyka Sacrilegium jest dla mnie zbyt podniosła, epicka momentami wręcz. Z tego też względu średnio mi ich występ podszedł.

Thaw:

Thaw w Kwadracie AD 2017
Thaw w Kwadracie AD 2017

A potem spadła bomba atomowa. Thaw zagrali niesamowicie ciężko, głośno i tak potężnie, że do tej pory zbieram szczękę z podłogi. Jeśli po tym koncercie można snuć domysły odnośnie do mającej pojawić się na dniach płyty Grains, to będzie to cios wprost niewiarygodny, zachowujący dotychczasowy sludge’owy ciężar, blackową atmosferę i dojdzie do tego trochę połamanych rytmów. Wprost nie mogę się doczekać. Ich występ był niesamowity i przez cały czas buzia mi się cieszyła, choć wiem, że to faux pas na koncertach metalowych. Jedyny słabszy moment Thawkowego setu, to druga część piosenki w której udzielał się jakiś łysy typ na wokalu. Początek był spoko, ale potem zapodali wyjątkowo przeciętny riff, który męczyli przez chwilę. Poza tym najlepszy koncert roku.

Furia:

Furia w Kwadracie AD 2017
Furia w Kwadracie AD 2017

Stali czytelnicy zapewne wiedzą, że Nihila i jego szaloną gromadkę wielbię wielce. Dlatego też z bólem serca muszę napisać, że to był ich najsłabszy koncert jaki widziałem.

Już początek był zły, bo zaczęli z ponad trzydziesto-minutowym opóźnieniem. Dziwiło to tym bardziej, że soundcheck zrobili tuż po zejściu Thaw ze sceny. Gdy w końcu ruszyli, fajnie było obserwować różnicę w prezencji scenicznej między tymi dwoma zespołami. Sosnowiczanie kojarzyli mi się z zakapturzonymi mnichami tybetańskimi, odprawiającymi w skupieniu swoje mantry. Show ekipy z Katowic zaś to dziki rytuał nawiedzonego szamana, pląsającego po całej scenie, przy praktycznie nieruchomych trzech pomocnikach. W ogóle jeśli chodzi o zachowanie na scenie, Nihil stał się w ostatnim czasie frontmanem bardziej aktywnym. Pamiętam, że kiedyś ledwo co się odzywał, a teraz zagadywał publiczność między piosenkami, machał rękami domagając się aplauzu, itp. Ciekawe czy to kwestia ostatnich występów przed kamerami u Łukasza Orbitowskiego i na cgm.pl?

Jeśli chodzi o setlistę, to można ją podzielić na dwie grupy: starocie i numery z Księżyc Milczy Luty, plus jedyny hit w postaci “Są to koła”. Dla mnie w miarę spoko, bo choć za rzeczami sprzed Martwej Polskiej Jesieni jakoś bardzo nie przepadam, to za ostatnim krążkiem zdecydowanie tak. Wszystko rzetelnie odegrane i odśpiewane.

Czemu więc już na początku zaznaczyłem, że to ich najsłabszy występ na jakim byłem? Z powodu hałasu. Potencjometry na Thaw były już konkretnie rozkręcone, ale tam niskie tony sprawiały, że decybele nie były aż tak bolesne. Furia grała chyba jeszcze głośniej i w tym wypadku efekt był bardzo zły- gitary gryzły się ze sobą okrutnie, tworząc momentami istną kakofonię. Dodatkowo, natężenie dźwięku w połączeniu z późną porą bardzo mnie sponiewierało i już w połowie koncertu miałem trochę dość. Może to starość, może hałas, ale trochę tęskniłem do poznańskiego Bazyla, gdzie koncerty kończą się, zamiast zaczynać, o 22.

Podsumowując, sądzę, że gdyby gwiazda wieczoru nie spóźniła się i grała ciszej podobałoby mi się. Moja luba, która przezornie wzięła ze sobą stopery, była bardzo zadowolona. Ale z drugiej strony, ona młodsza jest, więc może to faktycznie kwestia wieku.

Jedna myśl na temat “Za ćmą w dym – Klub Kwadrat, Kraków – 24.11.2017.

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Kształty rzeczy w naturze Wild nature photography

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

Longreads : The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: