Paul Brannigan: Dave Grohl. Oto moje (po)wołanie

grohl_1000px

Chyba nie ma wśród sympatyków muzyki rockowej osoby nie znającej Dave’a Grohla. Od prawie trzydziestu lat jest on synonimem rockowego mainstreamu. Najpierw dołączył do Nirvany, potem nagrał solową płytę, z której wykluł się Foo Fighters, czyli jeden z najpopularniejszych zespołów ostatniej dekady.
To jednak wiedzą wszyscy. Książka Paula Brannigana jest godna uwagi, bo opowiada o życiu Grohla zanim jeszcze wybił wiekopomne „tata-ta-tatam”. Mamy więc dorastanie w stanie Virginia, problemach w domu i poszukiwaniu ukojenia na scenie hardcore. Następnie epizody w różnych pomniejszych ekipach i załapanie się do pierwszego dużego składu, czyli Scream. Dalej dziadowanie w undergroundzie, pierwsze trasy po USA i Europie. Na ten wczesny etap muzycznej działalności lidera Foo Fighters autor poświęca prawie połowę swojego dzieła, dodatkowo wyraźnie zarysowując tło społeczno-kulturalne, ze szczególnym uwzględnieniem sceny hc. Dla mnie to spory atut, bo moja wiedza na ten temat jest raczej ogólnikowa, a tutaj mamy fajnie opisaną genezę powstania nurtu i wymienione najważniejsze zespoły. Okres gry w Nirvanie i potem w Foo Fighters też jest rzetelnie udokumentowany, jednak większość tych informacji zdobyłem już wcześniej, m.in. z bardzo dobrego dokumentu „Back and Forth”, który polecam.
Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to chyba tylko niezbyt porywający styl autora. Oto moje (po)wołanie czyta się. I tyle. A przecież Grohl jest postacią niezwykle barwną i historie jego życia powinno się wciągać na raz.
Jednak ze względu na bogatą treść mogę przymknąć oko na formę i spokojnie (Po)wołanie polecić wszystkim fanom sympatycznego Dave’a, a także osobom zainteresowanym hard core’em ze Wschodniego Wybrzeża USA. Solidna pozycja.

ps. Uwaga dodatkowa. Wydawnictwo SQN jest super. Wydaje w fajnej formie liczne biografie znanych artystów i sportowców, więc wielce propsuję. Ale po kiego chuja dali na górę okładki recenzowanej tu książki tak nieśmieszną grę słów? „Życie na rock ‚n’ Grohlowo”? Naprawdę? Ani to fajne, ani bystre i tylko powołuje niesmak.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Orginal wild art nature download wallpaper background photo forest birds swamp black foggy smoggy flowers music sensory slow life macro ważki las drzewa ptaki i robaki Wild Nature Discover and download hight resolution pics / Pobierz moje obrazy o wysokiej rozdzielczości do swoich projektów, obrazów, tapet, plakatów, okładek, postów...

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

Longreads : The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: