Podsumowanie roku 2019.

30606170

Wbrew oczekiwaniom rok 2019 nie przyniósł wyczekiwanego spokoju, a więcej zmian. Głównie dobrych ale jednak poważnych i stresujących, bo m.in. zmieniłem stan cywilny, pracę i w końcu, po wielu latach dłubania, skończyłem nagrywanie płyty. A jak to wyglądało z perspektywy fana muzyki? Całkiem dobrze!

 

Najlepsze koncerty:

3. Graveyard na Soulstone Gathering.

2. Emperor na Mystic Festival.

1. Blindead na Black Gathering.

 

Najlepsze piosenki:

 1. Gruzja: “Jeszcze nie mamy na was pomysłu”

 

 1. Steel Panther: “Gods of Pussy”

 

 1. Venom Prison: “Dukkha”

 

 1. GOLD: “He Is Not”

 

 1. Mark Morton feat. Chester Bennington: “Cross Off”

 

 1. Bölzer: “A Shepherd in Wolven Skin”

 1. Killswitch Engage: “I am Broken Too”

 1. Employed to Serve: “Harsh Truth”

 1. Rammstein: “Puppe”

 1. Idle Hands: “Give Me to the Night”

 

Najlepsze płyty:

human_target

 1. Thy Art Is Murder: Human Target

Brutalna i równa, lecz nie monotonna- tak najkrócej można opisać ostatnie wydawnictwo deathcore’owców z Australii. Muzyka w sam raz na siłkę albo trening sztuk walki.

397082a

 1. Employed to Serve: Eternal Forward Motion

W recenzji narzekałem, że poza “Hard Truth” niczego specjalnego tu nie ma, ale kolejne przesłuchania trzeciego krążka londyńczyków pokazały, że byłem w błędzie. Pozostałe piosenki stopniowo ujawniają swoje walory i razem tworzą bardzo ciekawy album, pełny wściekłego i ciężkiego metalcore’a z niegłupimi tekstami.

000814da0hgslmd1-c122

 1. Blindead: Niewiosna

W wersji studyjnej kooperacja gdańszczan i Nihila nie wypada tak perfekcyjnie jak na żywo, ale jest tu kilka utworów wybitnych. Całość zaś, mimo, że trochę nierówna, jest jednym z najbardziej fascynujących polskich albumów z ciężką muzyką w ostatnich latach.

a0512198264_16

 1. Ossuarium: Living Tomb

Na swojej pierwszej płycie Amerykanie wznoszą piwniczy death-doom na wyżyny, oferując riffy ciężkie jak samo życie i nietypowe struktury piosenek. Co najlepsze, udaje im się również przemycić pierwiastek chwytliwości, dzięki czemu praktycznie każdy numer na Living Tomb zapada w pamięć.

798346

 1. Gruzja: Jeszcze nie mamy na was pomysłu

Twórczość Gruzinów nie bierze jeńców- albo się ją kocha, albo nienawidzi. Albo się pragnie, a potem się wstydzi. Nie, chwila, nie wypada cytować alimenciarzy! Wracając do tematu, najkrócej twórczość tego ansamblu można ująć tak: Kury black metalu. Tak jak u ekipy Tymona, mamy tu świetne i zróżnicowane kompozycje, a także absurdalne teksty, które mają potencjał by wejść do ulubionej kopalni cytatów metaluchów.

a2008800309_5

 1. Adrift: Pure

Im więcej słucham tego dzieła madryckiego kwartetu, tym większy mam mętlik w głowie, odnośnie do stylów jakie tu ze sobą mieszają. Dlatego oleję wyliczanki gatunkowe i napiszę krótko: Pure to super płyta, a każdy z sześciu zamieszczonych tu utworów jest pokręcony jak świński ogon, a mimo to wpada w ucho i nie chce wyjść. Tyle.

620785

 1. Drastus: La Croix De Sang

Na swojej drugiej płycie Drastusowi udaje się wyjątkowa sztuka- łączy ze sobą wściekły i mroczny tradycyjny black metal z jego bardziej awangardową odsłoną i odnosi sukces! Nie popada przy tym w groteskę jak Arcturus, ale serwuje muzykę ciekawą i porywającą.

a1069899320_10-450x450-1

 1. Misþyrming: Algleymi

Trochę narzekałem na ugrzecznienie i upiosenkowienie twórczości Islandczyków na tym albumie, ale po dłuższym czasie z nią spędzonym odszczekuję swe słowa, bo choć Algleymi nie jest tak szalony jak debiut, to ma w sobie ten magnetyzm, który nie pozwala przestać go słuchać przed wybrzmieniem ostatniego dźwięku.

d2fjptq0oxgx_src_130798-idle-hands-mana

 1. Idle Hands: Mana

Co się stanie gdy skrzyżujemy ze sobą glam metal i gotyk? Najbardziej przebojowa płyta od czasów Beastmilk. Kocham bezgranicznie.

fullofhell_weepingchoir

 1. Full of Hell: Weeping Choir

Wyobraźcie sobie najbardziej ekstremalne dźwięki w metalu, poukładane pozornie bez ładu i składu, które w jakiś magiczny sposób tworzą najbardziej wciągającą porcję hałasu AD 2019. Cudo!

https://bandcamp.com/EmbeddedPlayer/album=2478462810/size=large/bgcol=ffffff/linkcol=0687f5/tracklist=false/transparent=true/

      0. Moja własna

Ale tutaj mogę być ociupinkę nieobiektywny.

Uff… Koniec. A teraz przerwa do końca marca myślę, bo trzeba odpocząć od tych hałasów wszystkich i nadrobić zaległości z lat 60tych XX wieku. Acz pewnie w międzyczasie wpadnie jakaś pojedyncza recenzja czy relacja, ale niewiele więcej. Trzymajcie się!

ps. Jeśli ktoś z Was ma pomysł, jak sprawić, żeby ten blog był lepszy, albo jak Waszym zdaniem mógłby dotrzeć do większej ilości czytelników, śmiało piszcie w komentarzach!

ps. 2. oryginalne zdjęcie, które użyłem na samej górze, wziąłem ze strony https://mapio.net/pic/p-30606170/. Niestety, nie wiem, kto jest jego autorem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Kształty rzeczy w naturze Wild nature photography

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

Longreads : The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: