Kiedy LiveNation kupuje Go Ahead, Twoja Stara się wkurwia

logo

Fatalna rzecz się dzisiaj stała na polskim rynku koncertowym. Umocnił się monopol firmy LiveNation, która kupiła swojego konkurenta, poznańskie Go Ahead.

Czemu jest to zła wiadomość? W końcu LN sprowadza do polski największe gwiazdy muzyki.

Otóż dlatego, że przejmie kolejny fragment rynku, przez co jeszcze trudniej będzie trafić na koncert dużego, zagranicznego zespołu, nie płacąc przy okazji Live Nation.

Czemu nie lubię płacić tej firmie?

Otóż dlatego, że wykorzystując swoją wyłączność w tym największym segmencie, stosuje praktyki, które eufemistycznie nazwę wątpliwymi z punktu widzenia klientów, nie dając nic w zamian.

To może w punktach:

1. Zdecydowanie wyższe ceny biletów.

Iron Maiden w Poznaniu w 2014, organizowane przez… Go Ahead, bilety w cenach (nie licząc VIP za 699zł): 159-299zł. Iron Maiden w Krakowie w 2018, organizuje LN. Ceny: 199-399zł. Czyli wzrost o około 30% w ciągu 4 lat.

2. Opłaty dodatkowe.

Podane wyżej kwoty, nie były jednak tym, co ostatecznie zapłacił klient! Albowiem do każdego zakupu dochodzi szereg kosztów pośrednich, takich jak opłata za zakup, za kuriera (to akurat oczywiste i powszechne), a także… opłata za płatność przelewem! Poniżej przedstawiam Wam screenshot z transakcji, w której kupowałem bilet na Slayera w Łodzi. Sam bilet 220zł, ale ostatecznie z konta zeszło mi 259,45zł! Czyli 15% więcej!

receipt

3. „Dynamiczne” ceny biletów.

W przypadku większości organizatorów, występują zwykle dwie niezmienne ceny: przed koncertem i w dniu koncertu. Czasem pojawiają się jakieś pośrednie pule, ale wszystko z góry jest ustalone i niezależne od popularności danego show. Nie w przypadku Live Nation! W zeszłym roku odbył się w Krakowie koncert Ozzy’ego Osbourne’a. W styczniu dostałem na urodzin wlotkę za 355zł. Im bliżej wydarzenia, tym bardziej do organizatora dochodziło, że to może być solidna wtopa. I co robi LN? Organizuje promocje! Wszystkie bilety po 80zł! Chuj z frajerami, którzy kupili wcześniej. Żeby chociaż firma zaoferowała jakieś obniżki na inne koncerty, czy darmowy catering. Oczywiście nic z tych rzeczy, jebać biedę. Co jednak, gdy jakiś koncert sprzedaje się świetnie? Bilety Platinum! Rzucane na rynek w ostatniej chwili, kiedy emocje sięgają zenitu, a fani mdleją z emocji odświeżając stronę sklepu. W chwili pisania tego tekstu sprawdziłem, ile kosztuje wejściówka na płytę na Metallice na Narodowym w sierpniu tego roku. Na koncercie rzekomo wyprzedany. Jesteście gotowi? 990zł! I to bez wspomnianych powyżej dodatkowych opłat! Jaka była oryginalna cena? 379zł. To jest kurwa dramat.

4. Bilety imienne.

Teoretycznie mające zabezpieczyć organizatora i fanów przed konikami. A w istocie… Jeśli coś Ci wypadło i nie możesz dotrzeć na koncert, na który masz taki bilet, możesz odsprzedać wejściówkę , co wymaga zmiany nazwiska na nim. Oczywiście jest to usługa płatna.

5. Autokonikowanie.

Po co LiveNation walczy z konikami, skoro sam używa botów do skupowania biletów, które następnie odkupuje za wyższą cenę? Tu macie artykuł na ten temat: https://www.metalnews.pl/inne/sledztwo-live-nation-nieczyste-praktyki-sprzedazy-biletow

6. Golden Circle.

O tym fenomenie pisałem już ja sam i mnóstwo innych osób, więc szkoda strzępić ryja. Pokrótce- Golden Circle, czyli strefa dla „prawdziwych” (tj bogatych) fanów, rozrosła się jak rak, który rósł przez lata i na tegorocznej Metallice zawładnął całą płytą.

Tak więc tak. Wielka, wielka szkoda, że Go Ahead znika de facto ze sceny i to jeszcze w taki sposób. Pozostaje jeszcze parę niezależnych firm, takich jak Knockout, Winiary Booking, Left Hand Sounds, czy Southern Discomfort i gorąco polecam uczęszczanie na ich imprezy. Są one zrealizowane ze wszech miar profesjonalnie, a ceny nie są wzięte z dupy.

Co jednak, gdy przyjeżdża do Polski nasz ukochany zespół i jest on na tyle popularny, że na plakatach widnieje znane wszystkim logo LN? I tu jest chujowa sprawa. Chciałbym powiedzieć: „nie idźcie! Bojkot na 100%”. Ale byłoby to fałszywe z mojej strony. Już za parę dni sam pójdę na Impact, gdzie zobaczę w końcu Toola i po raz drugi Alice in Chains (może tym razem z dobrym nagłośnieniem). Wiadomo, do kogo poszły moje pieniądze. Tak to już jest z miłością do muzyki- pewnym zespołom nie sposób się oprzeć, mimo, że sponsorujemy w ten sposób złą korporację.

Moja propozycja jest więc inna:

  1. Nie chodźmy więcej niż raz na wykonawców, których już widzieliśmy. Np. taka Metallica. Przyjeżdża co 3 lata, brzmi coraz gorzej, nowe piosenki są w najlepszym razie średnie. Odpuśćmy sobie ten kolejny występ.
  2. Nie dawajmy nabijać się na te wszystkie krzywe akcje z wejściówkami Platinum, bajeranckimi smyczami i laminowanymi biletami.
  3. Wspierajmy lokalnych promotorów. Bo kto jak nie oni zaproszą do nas nowe, ciekawe bandy? Na pewno nie Live Nation.

I to tyle. Powtórzę raz jeszcze, że smutno mi wielce. Tym bardziej, że wydawało się, że Go Ahead będzie rosło w siłę i choć nigdy nie zagrozi pozycji LN, to będzie sensowną alternatywą w robieniu dużych koncertów. Ale cóż, yes cannons slow market.

 

Bibliografia:

https://www.antyradio.pl/Muzyka/Koncerty/Bilety-na-koncert-Iron-Maiden-w-Polsce-trafily-do-sprzedazy-18691

Dalsze rewelacje związane z Live Nation i Ticketmaster – brak GC na koncercie Metalliki

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/iron-maiden-w-poznaniu-bilety-juz-w-sprzedazy-sprawdz-ceny,2169313,artgal,t,id,tm.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Polish Love

cudze chwalicie, swego nie znacie. gitarowo.

KASTRACJA

booking/hatemail/spam: kastracja.keylogger@gmail.com

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Irkalla

Blog o muzyce metalowej.

FISIA.PL

o psach, dla psów, przez psa

DRAGONFLY EFFECT

Kształty rzeczy w naturze Wild nature photography

Marta Marecka pisze

Dosadnie o życiu i pisaniu

Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska

„Nie bójmy się pracy i służby dla Polski, brońmy naszą Ojczyznę”. Tak trzeba!

HEAVY METAL OVERLOAD

... and classic rock too!

Twoja Stara Gra Metal

Metal i Piekło

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

Longreads

Longreads : The best longform stories on the web

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogerów lubi to: